דף הבית / מידע שימושי / חישוב ממוצע בגרות

חישוב ממוצע בגרות לקראת קבלה ללימודים אקדמיים

אחד מתנאי הקבלה הבסיסיים ללימודי תואר ראשון בישראל, במכללה או באוניברסיטה, הינו ממוצע בגרות מספק. את חישוב הממוצע מבצעים על ידי שקלול כל ציוני הבגרות של המועמד בהתאם ליחידות הלימוד בכל מקצוע. חישוב זה ניתן לביצוע בימינו גם בעזרת מחשבונים באתרים רבים ברשת האינטרנט, ומאפשר לאמוד את סיכויי הקבלה למגמה המבוקשת באקדמיות שונות. ילד עם זאת, יש לדעת כי כל מוסד אקדמי יכול לקבוע כללים משלו לחישוב ממוצע בגרות, ולכן עליכם לבצע את החישוב בהתאם לשיטתו.

חישוב ממוצע בגרויות מבעוד מועד

קיימת חשיבות מרובה לחישוב ממוצע בגרויות מבעוד מועד, וכך לאמוד את סיכויי הקבלה למוסדות אקדמיים שונים במסלול המבוקש. במידה וחישוב הבגרויות מעיד כי נתוני הקבלה אינם מספקים, ניתן לגשת לקורסי הכנה מקצועיים לשיפור ציוני הבגרויות. מעבר לכך, חישוב ממוצע בגרות מראש מאפשר להבין מהו הציון הפסיכומטרי הנחוץ לכם.

חישוב נקודות בונוס

בעת חישוב ממוצע בגרות, יש להתייחס גם לנקודות הבונוס. מרבית ציוני הבגרות המורחבת שמעל 60 נקודות מזכים בנקודות בונוס, הנכללות בעת חישוב הממוצע. לדוגמא, 4 יחידות לימוד מוסיפות לציון הבגרות 10 נקודות בונוס, ואילו 5 יחידות לימוד מוסיפות 20 נקודות בונוס לציון הבחינה. יוצאים מהכלל במשוואה זו הינם ציוני הבגרות המורחבת במתמטיקה ואנגלית. במקצועות אלו מוענק בונוס של 12.5 נקודות עבור 4 יחידות לימוד, ול- 5 יחידות לימוד מוענק בונוס של 25 נקודות.

כיצד לחשב ממוצע בגרויות

חישוב ממוצע בגרות מורכב ממספר שלבים עיקריים:

  • בכל מקצוע יש לחבר לציון הבגרות את ניקוד הבונוס ולהכפיל עם מספר יחידות הלימוד שנלמדו. כך לדוגמא, לבגרות בתנ"ך 5 יחידות לימוד בציון של 80 יש להוסיף בונוס של 20 נקודות, המקנה למעשה ציון 100. את הציון יש להכפיל ב- 5, שהינו מספר יחידות הלימוד, המוביל לבסוף ניקוד של 500.
  • את המכפלות המתקבלות יש לחבר יחדיו ולחלק במספר יחידות הלימוד הכללי של כל מקצועות הבגרות. כך לדוגמא, מי שנבחן בסך הכל ב- 32 יחידות לימוד יחלק את התוצאה שקיבל ב- 32.

חישוב ציון התאמה

מלבד חישוב ממוצע בגרות וציון בגרות משוקלל יש לחשב גם את ציון ההתאמה הנדרש, אשר מבוסס על ממוצע ציוני הבגרות המשוקלל ועל ציוני המבחן הפסיכומטרי. ציון ההתאמה נדרש על ידי מרבית הפקולטות ומוסדות הלימוד, ומחושב בהתאם למשוואה הבאה: (0.35 X ממוצע בגרות משוקלל) + (0.02 X ציון פסיכומטרי) + 35.703.
 

מידע נוסף שיעניין אותך:

ציוני בגרות >>

ללמוד לבגרות לבד >>

צרו קשר

"אמור לי ואשכח, למד אותי ואזכור, שתף אותי ואלמד." ב. פרנקלין -
גם המסע הכי ארוך מתחיל בצעד אחד קטן- ביחד נעבור את הבגרות במתמטיקה