דף הבית / מידע שימושי / ללמוד לבגרות לבד

ללמוד לבגרות לבד ולהצליח בבחינות

באופן כללי, אפשר ללמוד לבגרות לבד, אך ראוי לזכור כי המשימה אינה מתאימה לכל אחד מאחר שנדרשת מידה גבוהה במיוחד של משמעת עצמית. מעבר לכך, לימוד עצמאי לבגרויות מתאים למקצועות שמובנים לתלמיד וכרוכים יותר בחזרה, תרגול ושינון מאשר לימוד של תכנים. מאידך, יש מי שאינו מסוגל ללמוד שעות ארוכות לבד בכל יום לתקופה של מספר שבועות, או מתמודד מול חומר לא מוכר או קשה להבנה כמו במתמטיקה. במקרים אלו עדיף להצטרף אל קורס בגרויות מקצועי ואיכותי.

מה צריך בשביל ללמוד לבד לבגרויות

מי שבכל זאת החליט כי הוא מסוגל להתמודדות בכוחות עצמו עם השלמת ושיפור בגרויות, נדרש לבצע מספר מהלכים חשובים. ראשית, יש לפתוח במשרד החינוך תיק נבחן אקסטרני, ולאחר מכן להשיג או לרכוש חומרי וספרי לימוד עדכניים לתכני הבחינות העכשוויים. בהמשך, יש לארגן פינה שקטה ונוחה בבית לצורך לימוד ממושך. עכשיו עליכם לקבוע תוכנית לימודים המפרטת כל יום על שעות ותכני הלימוד לתקופה הנעה ביו חודש לשלושה חודשים, וזאת בהתאם לאתגר שמציבה הבחינה בפניכם. כעת, מה שנשאר הוא לשבת וללמוד.

עצות חשובות למי שרוצה ללמוד לבגרות לבד

מי שבחר ללמוד לבגרות לבד נדרש לעמוד בתוכנית העבודה לה התחייב, ולהתייחס ללימודים באופן רציני ומעמיק. לפניכם מספר עצות שיסייעו לכם להצליח:

  • השקיעו בספרי לימוד טובים ועדכניים, הכתובים בשפה קלה להבנה ונעזרים בשיטות לימוד מתקדמות ויעילות.
  • דאגו לקחת הפסקה של כ- 15 דקות אחרי כל שעת לימוד, כדי שתוכלו להמשיך לקלוט ולעכל את החומר הנלמד.
  • לימוד לבגרות מורכב מקריאת חומרים ותכנים, שינון והבנה, תרגול מאסיבי והתנסות בבחינות קודמות.
  • לימדו בקבוצה - אם אתם מכירים עוד מישהו שניגש לבחינות הבגרות, ארגנו זמן לימוד משותף. הפגישות ידרבנו אתכם ללימודים ויאפשרו לכם להכיר גישות חדשות, בעוד שהכוחות המשותפים יתרמו לפתרון בעיות ותרגילים קשים. כך תוכלו ללמוד לבגרות לבד, ביחד.
  • רוח חיים בריא ומאוזן - לימודים גוזלים הרבה אנרגיה, לכן דאגו לאכול ארוחות מסודרות ומאוזנות לצאת להליכות או לעסוק בספורט, וללכת לישון בשעה סבירה.
  • לקראת הבחינה - עד עכשיו הייתם אמורים לעבור על כל חומרי הלימוד, וכעת מה שעליכם לעשות הוא להגביר את קצב ואת שעות הלימוד, ולהקדיש את מירב הזמן לחזרה על החומר ולתרגול של בחינות בגרות ישנות.  
  • יום לפני הבחינה עצמה - עדיף שלא ללמוד אלא לנוח, ולהעסיק את עצמכם בפעילויות נעימות שלא כרוכות ביותר מדי מאמץ, כמו צפייה בסרט או פגישה עם חבר בבית קפה.

מידע נוסף שיעניין אותך:

בגרות מלאה >>

בגרות למבוגרים >>
 

צרו קשר

"אמור לי ואשכח, למד אותי ואזכור, שתף אותי ואלמד." ב. פרנקלין -
גם המסע הכי ארוך מתחיל בצעד אחד קטן- ביחד נעבור את הבגרות במתמטיקה