דף הבית / מידע שימושי / בגרות מלאה

מה נדרש עבור בגרות מלאה

אפשר לסכם בקצרה כי המטרה המרכזית של שנות התיכון היא השגת תעודת בגרות מלאה מטעם משרד החינוך. תעודה זו מהווה כרטיס כניסה בסיסי עבור לימודים אקדמיים לתואר ראשון, וכן למגוון רחב של משרות ומקומות תעסוקה, וחשוב להדגיש כי במרבית המקרים גם ציון פסיכומטרי גבוה אינו פוטר מהצורך בבגרות מלאה. מעבר לכך, כיום בחוגים רבים באקדמיה גם תעודת בגרות מלאה אינה מספיקה אלא נדרשת להיות בעלת ממוצע ציונים גבוה, עם מספר בגרויות מורחבות ובעיקר במקצועות ריאליים כמו מתמטיקה. לכן, למי שאין בגרות מלאה או נדרש לשיפור ציוניה כדאי לגשת לקורס הכנה מקצועי ואיכותי.

זכאות לתעודת בגרות

על מנת לקבל תעודת בגרות יש צורך במינימום של 21 יחידות לימוד, המורכבות מ-7 מקצועות חובה, לפחות בגרות מורחבת אחת, ואפשרות לבגרויות בחירה. בכל מקצוע חובה יש מספר יחידות לימוד מינימאלי הנדרש לצורך קבלת תעודת הבגרות, ויחדיו מצטרפות היחידות לכדי 16. מלבד זאת, הנבחנים נדרשים לעבור ציון מינימאלי העומד על 55 נקודות, אף שבמקרים מסוימים גם עם ציון נכשל אפשר לקבל תעודת בגרות. דוגמא לכך היא תעודת בגרות מלאה בה במקצוע אחד שאינו לשון התקבל ציון נכשל שאינו נמוך מ-45 נקודות, בתנאי שלפחות בשתי בגרויות של 3 יחידות לימוד קיבל התלמיד ציון גבוה מ-75.

יחידות לימוד חובה לבגרות מלאה

יחידות לימוד במקצועות החובה עבור בגרות מלאה כוללות:

  • מתמטיקה - מינימום של 3 יחידות לימוד.
  • לשון - מינימום של 2 יחידות לימוד.
  • אנגלית - מינימום של 3 יחידות לימוד.
  • ספרות - מינימום של 2 יחידות לימוד.
  • אזרחות - מינימום של 2 יחידות לימוד.
  • תנ"ך - מינימום של 2 יחידות לימוד.
  • היסטוריה - מינימום של 2 יחידות לימוד.

יחידות לימוד נוספות עבור בגרות מלאה

מעבר ליחידות החובה המצוינות לעיל, על מנת לקבל תעודת בגרות מלאה יש לבחור בלפחות יחידת לימוד מוגברת אחת מתוך מקצועות החובה, כדוגמת בגרות מתמטיקה או באנגלית ברמה של 4 או 5 יחידות. מלבד זאת, על מנת להגיע ל-21 יחידות לימוד יש לבחור בין האפשרות של בגרויות מוגברות נוספות, או בגרויות בחירה שאינן מוגדרות כחובה. מקצועות הבחירה כוללים מגוון רחב של תחומי לימוד כמו שפות זרות, גיאוגרפיה, כימיה, ביולוגיה, פסיכולוגיה ופיסיקה, ובמרביתם גם ניתן לגשת ליחידות מוגברות.

מידע נוסף שיעניין אותך

 

צרו קשר

"אמור לי ואשכח, למד אותי ואזכור, שתף אותי ואלמד." ב. פרנקלין -
גם המסע הכי ארוך מתחיל בצעד אחד קטן- ביחד נעבור את הבגרות במתמטיקה