דף הבית / מידע שימושי / טכניקות זיכרון

טכניקות זיכרון ללימודי בגרות

אין ספק כי הלימודים לקראת בחינת בגרות, ועל אחת כמה וכמה לימודים למספר בגרויות במקביל, דורשים מכם לזכור כמויות גדולות של חומר. לדוגמא, שינון וזכירת נוסחאות במתמטיקה או כימיה, תאריכים בהיסטוריה, חוקי דקדוק בלשון ואנגלית, וציטוטים בספרות. זאת כמובן בנוסף על כמויות עצומות של מידע כמעט בכל תחום לימוד, בין אם היסטוריה, תנ"ך, אזרחות או פיסיקה. לכן, חשוב שתדעו שעל מנת  לזכור ולהפנים את התכנים באופן יעיל קיימות מספר טכניקות זיכרון שבהחלט עשויות לסייע. את הטכניקות הללו ניתן ללמוד במסגרת קורסי הכנה מקצועיים לבגרות.

להבין את הזיכרון שלכם

למעשה, פעולת הזיכרון שונה למדי בין אדם לאדם, ועל מנת להבין את הסיבה לשוני ולזהות את הנטיות הטבעיות שלכם, עליכם תחילה להבין כיצד פועל הזיכרון. זיכרון הוא למעשה יכולות לאחסון מידע ולשליפתו בעת הצורך. תאי הזיכרון במוח אינם פועלים כיחידות נפרדות, אלא מקושרים זה לזה באמצעות סיטואציות שונות המסייעות באחסון ושליפות המידע. לכן, הזיכרון יכול להיות שמיעתי, ויזואלי או מחשבתי. כפועל יוצא מכך, קיימות מגוון טכניקות זיכרון המבוססות על גורמים שונים שמסייעים לנו להיזכר, ולכל אחד כדאי לזהות את יכולות הזיכרון החזקות שלו ולפתח אותן בטכניקות המתאימות.

דוגמאות לטכניקות זיכרון

כאמור, קיים מגוון רחב של טכניקות זיכרון. להלן מספר דוגמאות מהן ניתן לאמץ טכניקה אחת או יותר:

  • טכניקות זיכרון שמיעתי - למי שיש זיכרון שמיעתי מפותח כדאי להיות נוכח וקשוב לכל הנאמר בשיעורי הבגרות,  בין אם הדברים נאמרים על ידי המורה או התלמידים. כמו כן, הקשבה לקלטות השיעור המוצעות דרך אתר הקורס באינטרנט תסייע בלימוד החומר. בנוסף, אפשר לשנן את חומרי הלימוד בקול רם, לבד או בקבוצה.
  • טכניקות זיכרון ויזואלי - באמצעותן כל תוכן נלמד ומאורגן באופן חזותי בעזרת צבעים, תרשימים, חיצים, גרפים, מפות, סימנים ואיורים. כמו כן, מומלץ לבעלי זיכרון חזותי להרבות בלימוד באמצעות כתיבה. לדוגמא, נוסחה במתמטיקה כדאי לרשום על מנת שתיחרט בזיכרון, ואז לדמיינה בעיני רוחכם על מנת שתוכלו לשולפה.
  • זיכרון אסוציאטיבי - מתאים בעיקר להגדרות ומונחים, ומקשר ביטויים ומילים מסוימים לדימוי או מילה אחרים. הקישור יכול להיות צליל, משמעות או זיכרון דומה.  
  • מילות מפתח - ארגון תכני לימוד תחת מילות מפתח אשר זכירתן תסייע בזכירת כל החומר שהן מייצגות.
  • דמיון מודרך - לימוד תכנים שאינם קשורים אחד לשני כמו מונחים והגדרות שונים, ושזירתם בתוך סיפור דמיוני שתמציאו.

מידע נוסף שיעניין אותך:

מלגות לבגרויות >>

הכנה לבגרות >>
 

צרו קשר

"אמור לי ואשכח, למד אותי ואזכור, שתף אותי ואלמד." ב. פרנקלין -
גם המסע הכי ארוך מתחיל בצעד אחד קטן- ביחד נעבור את הבגרות במתמטיקה