דף הבית / מידע שימושי / תעודת בגרות

סיפורה של תעודת בגרות

תעודת בגרות היא מסמך המונפק על ידי משרד החינוך, ומעיד על מעבר מוצלח של בחינות הבגרות הנדרשות. תעודה זו משמשת כמדד המצביע על ההשכלה תיכונית, ואף מהווה תנאי קבלה למקומות עבודה ומוסדות אקדמיים רבים. במהלך השנים עברו בחינות אלו שינויים רבים, מתוך מטרה להתאימן להלך הדור ודרישותיו.

ייסודה של תעודת בגרות

סיפורן של תעודות ובחינות הבגרות מתחיל עוד לפני קום המדינה, כאשר ד"ר יוסף לוריא מנהל מחלקת החינוך בהסתדרות הציונית אימץ את הגישה הרווחת באירופה. הגישה הורכבה משני סוגי מגמות בגרות - במקצעות הומאניים כמו ספרות, אנגלית ותנ"ך, ובמקצועות ריאליים כמו מתמטיקה, לשון ופיסיקה.

תעודת בגרות - תהליך ההתפתחות 

בשנת 1977 חל שינוי ראשון במבנה הבחינה, וזאת ממגמות ליחידות לימוד. שינוי זה היה רק הראשון בסדרה של רפורמות שהוחלו במהלך השנים. כך לדוגמא, בשנת 1995 ניסה השר רובינשטיין לצמצמם את מספר הבגרויות באמצעות שיטה בה הוגרלו מידי שנה המקצועות בהם ייבחנו התלמידים. שנתיים לאחר מכן, בעקבות החלפת שר החינוך, בוטלה שיטת ההגרלות ובמקומה חזרו להיבחן בכל המקצועות. ואולם, כעת נבחנו על פי שיטת המיקוד שצמצמה את חומרי הלימוד הנדרשים לכל בחינה, והפחיתה את כמות הבחינות האקסטרניות.

תעודת הבגרות כיום

על מנת להיות זכאי לתעודת בגרות בימינו יש צורך להגיע לפחות ל- 21 יחידות לימוד, המורכבות מ- 7 מקצועות חובה  בנוסף על מקצועות מוגברים ומקצועות בחירה. כמו כן, עבור כל מקצוע נקבעו מספר יחידות מינימום. לדוגמא, במתמטיקה ואנגלית מינימום יחידות הלימוד הנדרשות עומד על 3, ואילו בתנ"ך וספרות על 2 יחידות לימוד. בתוך כך, ציון עובר בבחינת בגרות עומד על 55, אך קיימים מספר מצבים בהם גם ציון נמוך יותר יתקבל.

רפורמת פירון - ישראל עולה כיתה

במסגרת תפקידו כשר החינוך, שי פירון, יצא ברפורמה חדשה המכונה ישראל עולה כיתה. במסגרת הרפורמה בחינות הבגרות יחלו בכיתה י"א ולא בכיתה י' כפי שנהוג כיום. בנוסף, מלבד הבחינות באנגלית ובמתמטיקה ירוכזו שאר המקצועות ב- 3 אשכולות לימוד, ותהינה עוד שתי בחינות בחירה. כמו כן, הציון הסופי יורכב לא רק מבחינות הבגרות אלא גם מעבודות מחקר של התלמידים. כל זאת במטרה ליצור תוכנית לימודים שמתמקדת בלמידה ולא בציונים. שינוי מהותי נוסף המתוכנן ברפורמת פירון הינו ביטול של בחינת הפסיכומטרי, כך שרק ממוצע ציוני הבגרות יהווה קריטריון קבלה ללימודי תואר ראשון. 

מידע נוסף שיעניין אותך:

שיפור בגרויות >>

מכינה במתמטיקה >>
 

צרו קשר

"אמור לי ואשכח, למד אותי ואזכור, שתף אותי ואלמד." ב. פרנקלין -
גם המסע הכי ארוך מתחיל בצעד אחד קטן- ביחד נעבור את הבגרות במתמטיקה