דף הבית / מידע שימושי / מכינה קדם אקדמית

מכינה קדם אקדמית

בעשור השני של שנות האלפיים, תנאי הקבלה הבסיסי למקומות תעסוקה רבים הוא תואר ראשון ממוסד אקדמי מוכר. על כן, האקדמיה מהווה שער כניסה נחוץ ואף הכרחי לשוק העבודה, ומעבר לכך מדובר בשנים חשובות ביותר להתפתחות האישית ולהעשרתו של האדם. יחד עם זאת, אנשים רבים אינם מסוגלים לעמוד בדרישות הבסיסיות של מוסדות הלימוד, וכאן באה מכינה קדם אקדמית לעזרתם.

בעיית הקבלה ללימודים אקדמיים

לומדת במכינה קדם אקדמאית

ראשית, חשוב להבין כי מוסדות אקדמיים מציבים תנאי קבלה בסיסיים, המאפשרים להם למיין מועמדים וליצור רף מינימאלי אחיד. אחד התנאים הללו הינו תעודת בגרות מלאה לצד מבחן פסיכומטרי וקורס פסיכומטרי, שבדרך כלל נדרשים ומצטרפים יחדיו לכדי ציון סכם משותף. בנוסף לכך, הביקוש הנרחב ללימודי תואר ראשון במקצועות מסוימים, לצד מיעוט המקומות היחסי, מוביל להצבת תנאים גבוהים עוד יותר בפקולטות מסוימות, כך שיש צורך בממוצע ציונים גבוה יותר ובמקצועות ספציפיים. הבעיה היא, שאנשים רבים אינם מחזיקים בתעודת בגרות מלאה או בעלת ציונים מספקים על מנת להתקבל למוסד האקדמי ולמסלול המבוקש. מאחר שהמוסדות מודעים לבעיה זו, וגם מעוניינים להגדיל את הכנסותיהם, הם מציעים מכינה קדם אקדמית המסייעת למועמדים לשפר את ציוני הבגרות שלהם, או לקבל תעודה המכשירה אותם ללימודים במסלולים מסוימים.

כיצד בנויה מכינה קדם אקדמית

המכינה נערכת במוסד האקדמי ומועברת לרוב על ידי מרצים המתמחים בהכנה לבגרויות, כדוגמת הבגרות במתמטיקה או פיזיקה. בדרך כלל נפתחת המכינה בחודש אוקטובר ומסתיימת ביולי על מנת שבוגריה יוכלו להצטרף ללימודי התואר הראשון במוסד בשנת הלימודים העוקבת. חשוב להדגיש כי ישנן חלופות זולות יותר לשיפור בגרויות, ושמכינה קדם אקדמית עולה בין 14 ל- 16 אלף שקלים במרבית המקרים. יחד עם זאת, מדובר בהזדמנות מצוינת לשיפור בגרויות, ורוב המשתתפים אכן מעלים את הממוצעים שלהם באופן משמעותי. בנוסף לכך, מי שכבר יודע כי הוא מעוניין ללמוד במוסד אקדמי במסלול ספציפי, יכול להצטרף אל מכינה קדם אקדמית שבסיומה מקבלים תעודה מיוחדת מטעם המוסד. מדובר במכינות מסוגים שונים שמכשירות את התלמידים לקראת התואר הראשון במדעי החיים, החברה, הטבע, הרוח וכן הלאה, כאשר התעודה באה במקום הבגרויות ומאפשרת קבלה לפקולטה. כמו כן, לעיתים ניתן להתקבל באמצעות התעודה גם למוסדות אקדמיים נוספים, אך את הסוגיה הזו יש לברר מבעוד מועד ובטרם תחילת המכינה.   

מידע נוסף שיעניין אותך:

צרו קשר

"אמור לי ואשכח, למד אותי ואזכור, שתף אותי ואלמד." ב. פרנקלין -
גם המסע הכי ארוך מתחיל בצעד אחד קטן- ביחד נעבור את הבגרות במתמטיקה