דף הבית / מידע שימושי / השוואה - השלמת בגרות לפני או אחרי הצבא

 

רבים מקרב הצעירים שנדרשים להשלים או לשפר בגרויות, מתלבטים בין האפשרות לבצע את המשימה לפני או אחרי הצבא. חשוב להבין כי לכל החלטה יש את היתרונות והחסרונות שלה, ושהתשובה גם מורכבת מהנסיבות האישיות של כל אחד. במאמר הבא, נעשה השוואה בין האלטרנטיבות.

השלמת בגרות לפני הצבא

לעיתים קרובות, צעירים שעומדת לרשותם תקופה של מספר חודשים עד לגיוס, שוקלים לנצל את הזמן לטובת השלמת בגרויות. לבחירה זו יש מספר יתרונות מהותיים בהשוואה לאלטרנטיבה השניה, אך גם מספר חסרונות שחשוב לקחת בחשבון:

  • חומר הלימוד עדיין טרי - מכיוון שלימודי התיכון הסתיימו לא מזמן תכני הלימוד לבגרויות עדייו טריים והרבה יותר קל לחזור אליהם.
  • כישורי לימוד - היכולת לשבת הרבה שעות, להתרכז וללמוד, הינה תכונה נרכשת הדורשת הרבה אימון ותרגול. זוהי מנת חלקם של תלמידים שרק סיימו תיכון.
  •  פניות - הזמן שבין התיכון ועד לצבא הוא לרוב תקופה ללא מחויבויות אישיות, לימודיות או תעסוקתית, המותירה זמן פנוי שאפשר להקדיש להשלמת בגרויות.  
  • העדפות אישיות - אמנם למרבית בוגרי התיכון אין מחויבות בטרם הצבא, אך הם מעדיפים להשאיר את הזמן חופשי לעצמם למטרות בילוי ולמטרות אישיות אחרות.
  • בגרות נפשית - אחת הסיבות לכך שרבים מתלמידי התיכון לא הצליחו להשלים את הבגרות ולהשיג ציונים גבוהים, הינה חוסר בגרות נפשית, חוסר משמעת עצמית וחוסר עניין. לא בטוח שבגרות זו הבשילה מייד עם תום הלימודים.

שיפור בגרויות אחרי הצבא

למעשה, מרבית הצעירים שמבקשים להשלים או לשפר בגרויות מבצעים את הצעד לאחר השירות הצבאי. גם כאן ישנם מספר יתרונות וחסרונות בהשוואה להשלמה של לפני צבא:

  • בגרות נפשית - מאחר שעברו מספר שנים מאז התיכון וכן מסלול צבאי מאתגר, משוחררים מצה"ל מגלים בגרות נפשית גבוהה יותר. השלות באה לידי ביטוי ברצון לשפר את הישגיהם, משמעת עצמית ויכולות לעמוד במטלות שהציבו בפניהם עם הרבה נכונות ומוטיבציה.
  • מטרות ברורות ומוגדרות - אחרי הצבא מעסיקים לימודים אקדמיים והתפתחות מקצועית  את מרבית הצעירים. כפועל יוצא מכך, שיפור והשלמת בגרויות הופכים למשימה ברורה מבחינת היעדים שיש להשיג, כדוגמת סוג המקצועות שצריך לשפר, מספר נקודות בגרות והציון הנדרש בהן.
  • לחזור לכיסא הלימודים - הקושי העיקרי שבלימודי הכנה לבגרות אחרי הצבא קשור בצורך לגלות ולפתח מחדש מיומנויות למידה, שנזנחו מאז תקופת התיכון. 

צרו קשר

"אמור לי ואשכח, למד אותי ואזכור, שתף אותי ואלמד." ב. פרנקלין -
גם המסע הכי ארוך מתחיל בצעד אחד קטן- ביחד נעבור את הבגרות במתמטיקה