דף הבית / מידע שימושי / תופעת חרדת בחינות

תופעת חרדת בחינות

רבים מאיתו חשים חשש, פחד ואפילו חרדה לפני בחינה, בין אן מדובר בבגרות במתמטיקה, בחינת פסיכומטרי או כל מבחן אחר. יחד עם זאת, חשוב לדעת שלא כל תחושת חרדה לפני בחינות עונה למונח הפסיכולוגי-רפואי אודות בעיה זו. לכן, ראוי להכיר את התופעה ולהבחין בינה לבין תחושות חרדה נורמטיביות. לכן, חרדת בחינות היא דבר נורמטיבי עד גבול מסויים, שכאשר החרדה חוצה אותו, המצב אינו מטיב עם התלמיד.

חרדה נורמטיבית מפני בחינות

במרבית המקרים לחץ וחשש מפני בחינה הם למעשה תגובה נורמאלית לחלוטין. זוהי תגובה הגורמת לנו להיות הרבה יותר ערניים ומרוכזים בבחינה, ומגבירה את המוטיבציה להתכונן לקראתה. מאידך, כשתחושת החרדה משתלטת על האדם היא מובילה לתוצאות הפוכות, המפריעות ליכולתו להצליח למצות את מלוא הפוטנציאל, הידע והכישורים.

חרדת בחינות כפוביה

חרדה מפני בחינות מקוטלגת ברפואה כסוג של פוביה המשתייכת להפרעות חרדה. מתופעה זו סובלים כחמישה עשר אחוזים מכלל האוכלוסייה, והיא גורמת לפגיעה ביכולות הלמידה, בהכנה ובתפקוד בבחינה עצמה. כפועל יוצא מכך, תוצאות הבחינות של הסובלים מחרדה אינן משקפות את ידיעותיהם ואת יכולותיהם האמיתיות. בדרך כלל, תופעה זו אופיינית לאנשים יותר רגישים, אמביציוזיים ובעלי רף ציפיות גבוה מעצמם הנוטים לתת חשיבות רבה לבחינות ותוצאותיהן.

תסמינים נפוצים לחרדת בחינות

בדרך כלל חרדת בחינות תלווה בתחושות רגשיות קשות כדוגמת כעס, תסכול או דיכאון. כמו כן, תסמיני חרדת בחינות יכולים לבוא לידי ביטוי בקשיי ריכוז, שכחה זמנית ובלבול. מעבר לכך, היא אף יכולה להתבטא בתופעות פיזיות כמו הזעה מוגברת, קשיי נשימה, סחרחורת, בחילה, רעידות, שלשולים, חוסר תיאבון וקשיי הרדמות ושינה.

כיצד להתמודד עם חרדת בחינות

ישנם בהחלט כלים שיכולים לסייע בהתמודדות עם חרדת בחינות, אם כי בדרגות חמורות עדיף לפנות לסיוע נפשי מקצועי. בין היתר ניתן להתמודד עם חרדת בחינות באמצעות שינוי תפיסת המציאות ומעמדה של הבחינה בעיני הנבחן. הווה אומר, שיש להוריד את חשיבות הבחינה בחיי האדם מתוך הבנה שהיא אינה משקפת את יכולותיו הכלליות, וכן שבמרבית המקרים ניתן לגשת לבחינה נוספת. כמו כן, חשוב להתכונן היטב לקראת הבחינה על מנת לחזק את ההבנה שעשיתם את כל מה שביכולתכם כדי להצליח בה. מעבר לכך, יש להטמיע ולשנן תפיסת עולם חיובית המאמינה ביכולת להצליח ואינה מותירה מקום להשתלטות של גישות תבוסתניות ושליליות.

מידע נוסף שיעניין אותך:

שיפור בגרויות >>

מכינה במתמטיקה >>

צרו קשר

"אמור לי ואשכח, למד אותי ואזכור, שתף אותי ואלמד." ב. פרנקלין -
גם המסע הכי ארוך מתחיל בצעד אחד קטן- ביחד נעבור את הבגרות במתמטיקה