דף הבית / מורים פרטיים למתמטיקה / שיעורים פרטיים וטיפים לבחירת מורה

שיעורים פרטיים

 

שיעורים פרטיים הינם שיטת הוראה, לפיה המורה מלמד תלמיד אחד, או קבוצה קטנה של תלמידים (שניים, שלושה). העיקרון הזה, להבדיל משיעור רגיל, של מורה אחד מול עשרות תלמידים, מאפשר למורה להעניק את מלוא תשומת הלב לתלמיד ולצרכיו. באופן טבעי, שיעור מסוג זה יהיה אפקטיבי הרבה יותר, אך גם יקר יותר בהתאמה.

השיעורים הפרטיים, בדרך כלל יינתנו מחוץ למערכת החינוך, ויסובסדו באופן פרטי על ידי התלמיד. תלמיד אשר בוחר ללמוד במסגרת של שיעור פרטי, יעשה זאת ממספר סיבות שונות, ביניהן:

· התלמיד מתקשה בלימודים במערכת החינוך ולא עומד בקצב עם שאר הכיתה, מכאן שהוא נזקק לסיוע נוסף כדי להדביק את החומר ואת שאר התלמידים.

· התלמיד מעוניין לרכוש ידע בתחום שאינו נלמד במערכת החינוך.

· תלמידים בעלי לקויות למידה ו/או הפרעות קשב אשר זקוקים לתשומת לב מיוחדת, יאלצו בדרך כלל להסתייע במורה פרטי.

· תלמידים אשר בחרו לא להקשיב או לא להגיע לשיעורים, ייאלצו לצמצם פערים לקראת המבחן.

· כמו כן, ישנם נושאי לימוד מסוימים, המצריכים יותר תשומת לב ומעקב אחר התקדמות התלמיד. דוגמא לכך, היא לימודי נגינה, נושא אשר  שיעור פרטי הוא שיטת ההוראה הנפוצה בתחומו.

העברת שיעורים פרטיים, נעשית בדרך כלל כמקור הכנסה נוסף ולא כעבודה עיקרית. היא מתבצעת לרוב על ידי מורים, אשר מעבירים שיעורים פרטיים לאחר שעות הלימוד הפורמליות בבית הספר, או על ידי סטודנטים, ואפילו על ידי תלמידים, אשר מעבירים שיעורים לכיתות נמוכות יותר. 

במטרה למנוע ניגוד אינטרסים, קובע התקשי"ר (תקנון שירות המדינה): "עובד הוראה אינו רשאי לתת שיעורים פרטיים בשכר לתלמידים הלומדים בבית הספר בו הוא מלמד. ביישוב שבו קיים בית ספר אחד בלבד, רשאי המורה לתת שיעורים פרטיים בשכר לתלמידים הלומדים באותו בית ספר באישור המפקח. עובד הוראה רשאי להורות בשכר קבוצות מאורגנות מטעם בית הספר באישור המפקח".

כיום, בעידן האינטרנט, יצאו לאוויר העולם אתרים רבים המאפשרים ביצוע של שיעורים פרטיים באינטרנט. לפי שיטה זאת, יכול התלמיד ללמוד בביתו בנוחות, ובמחיר נמוך יותר. כמו כן, שיעורים מסוג זה אינם מתאימים לכל התלמידים, והם פחות אפקטיביים. אך תלמידים אשר רמתם, והיכרותם עם המחשב והאינטרנט מאפשרים לימוד יעיל דרך האינטרנט, יזכו לשעורים זולים, נוחים יותר, ומותאמים מבחינת זמני הלימוד והקצב.

ילדים רבים בכל הגילאים נעזרים כיום במורים פרטיים,במתמטיקה ובכלל על מנת לשפר את הישגיהם הלימודיים, ובכדי לצמצם פערים משאר הכיתה. לפי נתוני משרד החינוך, כ-40% מכלל התלמידים במדינת ישראל, מדווחים כי הם נעזרים בשיעורים פרטיים בלפחות מקצוע אחד מתוך מקצועת המיצ"ב (מתמטיקה, אנגלית, לשון, מדע וטכנולוגיה). המקצוע המבוקש ביותר לשיעורים פרטיים הינו מתמטיקה (71%), ובמקום השני אנגלית (62%). מחירי השיעורים הפרטיים נעים בין 60 ₪ (בכיתות בית ספר נמוכות) ועד 120 ₪ לסטודנטים. כמובן שהמחיר משתנה לפי רמת המורה והסמכתו, רמת השיעור,  אזור הלימוד, משך השיעור, התקופה ועוד. לפי הערכות, שוק המורים הפרטיים מכניס כמיליארד שקל בשנה.

טיפים לבחירת מורה פרטי

שוק השיעורים פרטיים הינו שוק ללא פיקוח וללא כללים, שוק בעל היצע גדול מאד של מורים, ולכן קשה מאד לבחור את המורה הפרטי המתאים ביותר. על מנת להקל עליכם את המלאכה, סידרנו באתר את רשימת המורים הפרטיים לפי אזור גאוגרפי ולפי רמת לימוד. כך בעצם צמצמנו עבורכם את האפשרויות, אך עדיין תישארו עם מספר אלטרנטיבות, ולכן ריכזנו עבורכם מספר טיפים על מנת לבחור את המורה המתאים ביותר:

· כרטיס מורה- לחלק מהמורים באתר יש כרטיס מורה אישי, בו הם מספרים על עצמם ועל הגישה שלהם, הם מצהירים על מחירים ורמת לימוד, ובנוסף מצורפת תמונה של המורה. מורה המנדב מידע על עצמו, בעצם מצהיר שאין לו מה להסתיר, מי שבוחר להציג פרטים דלים, בוחר למנוע מתלמידיו מידע מסוים ובדרך כלל יש לזה סיבה.

· המלצה- בקשו המלצה ממורים בבית הספר או מתלמידים אחרים. המלצה מניסיון היא אובייקטיבית, וככזאת היא בדרך כלל ערובה טובה ומוכחת.

· ניסיון המורה וגישתו לילדים- הניסיון והגישה חשובים יותר מכל תעודה. פרופסור למתמטיקה שאינו מסתדר עם תלמידים, יעביר את החומר פחות טוב מסטודנט בעל ניסיון של עבודה עם ילדים.

· הסמכה- חשוב לבדוק את ההסמכות והתעודות של המורה. כאמור הם פחות חשובים מניסיון, אך יש לשים לב: האם הם ממוקצעים בנושא? וחשוב לא פחות האם הם למדו הוראה או שהם רק מכירים את התחום. 

· השוואת מחירים- כל מורה יכול לבחור מחיר ללא פיקוח וללא חוקים מוגדרים. לכן יש לשים לב ולבצע השוואת מחירים. המחיר לא תמיד מגלם את הרמה. מורה שגובה 100 שקל לשיעור לא בהכרח טוב יותר ממורה שגובה 80 ₪.

· משך השיעור- חלק מהמורים מעבירים שיעור של שעה שלמה, וחלקם של 45 דקות. הם לא יפרסמו את זה במודעה. לכן יש לשים לב לאורך השיעור. מורה שגובה 100 ₪ לשעה, יהיה זול יותר ממורה שגובה 90 ₪ ל45 דקות, וכאמור במודעה אין התייחסות בד"כ למשך השיעור.

· היכן מתבצע השיעור- יש מורים שמלמדים בביתם, ויש כאלה שמלמדים בבית התלמיד. חלק מהמורים שמלמדים בבית התלמיד, גובים על כך אקסטרה וחלקם לא. זהו עוד דבר שיש לבדוק.

· התאמה למוסד הלימודים- ישנם מורים אשר מתמקדים במוסד לימודים מסוים, מה שנותן למורה היכרות עם המורים השונים והדגשים אותם הם נותנים. כך לדוגמא מורה אשר מתמקד בשיעורים פרטיים לתלמידי תקשורת במכללה למנהל בראשון לציון, יכיר את המורים, את הדרישות ואת הנושאים בהם התלמידים מתקשים. כך יהיה לו קל יותר לכוון את התלמיד.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

צרו קשר

"אמור לי ואשכח, למד אותי ואזכור, שתף אותי ואלמד." ב. פרנקלין -
גם המסע הכי ארוך מתחיל בצעד אחד קטן- ביחד נעבור את הבגרות במתמטיקה