דף הבית / מידע שימושי / למה להשלים בגרות בגיל מבוגר

בגרות למבוגרים- למה?

בעידן הדינאמי בו אנו חיים אנשים משנים ייעוד, מקצוע וקריירה בכל מספר שנים, ועל כן אין זה נדיר שאנשים מבוגרים בוחרים לחזור לספסל הלימודים ולהשלים בגרויות. הסיבות והמניעים העומדים מאחורי החלטה זו רבים ומגוונים, למשל עקב רצון לשפר את איכות החיים ותנאי השכר, לגשת ללימודים אקדמיים לצורך רכישת מקצוע חדש או להעשרה, או פשוט למען סגירת מעגל בחיים. חשוב לדעת, שכפי שהמניעים להשלמת בגרויות רבים ושונים, כך גם הדרכים והאפשרויות לביצוע המהלך.

סגירת מעגל בחיים

למעשה, לא מעט אנשים מחזיקים בתעודת בגרות חלקית, בעלת ציונים נמוכים, או ללא תעודה בכלל. זאת למשל, עקב חוסר מוטיבציה בתקופת בית הספר, היעדר בגרות אישית, מסגרת לימוד בלתי מתאימה, כלי למידה שגויים, קשיים כלכליים או משפחתיים ועוד סיבות אחרות. מנגד, בחברה בה אנו חיים בגרות מלאה הינה הישג חשוב, המעיד על מעמד, יכולות ותארים בסיסיים מתבקשים. כפועל יוצא מכך, הרבה אנשים מבוגרים שאין בידם בגרויות מלאות מבקשים לסגור מעגל ולהשלימן. מהלך זה תורם גם לדימוי העצמי ומוכיח להם ולסביבה כי מצויות בידיהם היכולות הנדרשות להשגת התעודה. וכמובן שעדיף לעשות זאת במסגרת מסודרת של בגרות למבוגרים, ולא להצטרף לחבר'ה צעירים.

הרחבת אפשרויות התעסוקה

בשוק התחרותי והרווי של ימינו מהווה תעודת בגרות מלאה תנאי בסיסי לקבלה עבור תפקידים ובמקומות עבודה רבים. לכן, מבוגרים רבים ניגשים להשלמת ושיפור הבגרויות בכדי להגדיל את קשת אפשרויות התעסוקה הפתוחה בפניהם, עם פרמטר חשוב הנדרש לקורות החיים ובראיונות העבודה. בנוסף, תעודה מלאה מאפשרת להם להמשיך ללימודים מקצועיים או אקדמיים במכללות ואוניברסיטאות, ובכך מרחיבה עוד יותר את היצע המשרות הרלוונטיות.

קבלה למוסדות אקדמיים

כידוע, בגרות מלאה ובעלת ציונים מספקים מהווה קריטריון בסיסי בקבלה למוסדות אקדמיים. כפועל יוצא מכך, אנשים בוגרים המעוניינים בהשכלה מתקדמת, בהכשרה ובתואר אקדמי, בוחרים להשלים את בחינות הבגרות לאחר הצבא וגם בגילאים מבוגרים יותר, דרך מסגרת מסודרת של בגרות למבוגרים. יש לציין כי הרצון לגשת ללימודים אקדמיים נוסע בין היתר משאיפה להגדלת אפשרויות התעסוקה, שינוי כיוון בקריירה, וכן הגשמה עצמית באמצעות מסלול לימודים ומקצוע העונים לכישורים ולחלומות האישיים.

שיפור התנאים ומסלולי התעסוקה

בתחומים רבים במשק עומדים תואר אקדמי, או לכל הפחות בגרות מלאה, כתנאי מרכזי לשיפור  תנאי התעסוקה, גובה השכר ואפשרויות פיתוח הקריירה. על כן, המעוניינים בשיפור מצבם הכלכלי, בהתקדמות לעבר משרות נחשבות יותר בארגון, ובכלל בפיתוח קריירה מעניינת ומאתגרת, מחליטים להשלים ולשפר את בגרויותיהם.

מגוון דרכי הכנה ולימוד להשלמת ושיפור בגרויות

לאחר שהתקבלה ההחלטה על השלמת ושיפור הבגרויות, עולה השאלה כיצד בדיוק ניתן לבצע את המהלך. חשוב לדעת כי בימינו קיימות אפשרויות רבות של בגרות למבוגרים, החל בלימודים עצמאיים, דרך קורסים ייעודיים במכונים או במסגרות פרטיות וציבוריות אחרות, ועד ללימודי מכינה במוסדות אקדמיים. מתוך ההיצע הנרחב יכול כל אחד לבחור בגישת הלימוד הנכונה עבורו, בהתאם למאפייניה הגישה של ועל פי אופיו ואורחות חייו. 

ללמוד לבד לבגרויות

התכוננות עצמאית לבגרויות מאפשרת לכל אחד ללמוד בקצב ובזמנים המתאימים לו. יחד עם זאת, חשוב להבין כי לימוד עצמאי דורש הרבה משמעת עצמית, וכן יכולת לבנות תוכנית ומסגרת מוסדרת, יעילה ושוטפת. כמו כן, יש להשיג לבד את כל התכנים העדכניים שנדרשים למקצועת השונים. ואם לא די בכך, לאחר שנים רבות מחוץ למסגרות חינוך, מרבית האנשים מתקשים להקנות לעצמם הרגלי לימוד נכונים, בנוסף לצורך להתמודד מול תכנים קשים ובלתי מובנים. על כן, לימוד עצמי הינו אופציה רלוונטיות לקהל יעד מסוים ומצומצם מאוד, היכול לעמוד בהצלחה בדרישות שניצבות בפניו. מאידך, יש לציין כי בימינו לימוד עצמי נגיש יותר מאי פעם, וזאת בעזרת אתרי אינטרנט ורשתות חברתיות המספקים מגוון תוכנות, כלים וקורסים און ליין.

לימוד במסגרות פרטיות

אחת האופציות היותר מבוקשות עבור הכנה לבגרויות הינה מסגרות פרטיות, המספקות קורסים ייעודיים של בגרות למבוגרים מתוך מודעות לצרכים, הקשיים והרצונות הייחודיים. למעשה, כיום ישנו בישראל מגוון רחב ביותר של קורסים, בתי ספר ומכונים הנותנים מענה איכותי למבוגרים. יחד עם זאת, חשוב מאוד להקדיש את הזמן הראוי על מנת לבחור במסגרת מקצועית ומומלצת, המקנה הרגלי למידה נכונים ועונה על צרכיו הספציפיים של האדם מבחינת קצב ושעות הלימוד. כך למשל, מכונים רבים מציעים לימודי הכנה בשעות הערב, המתאימים לאנשים בעלי קריירה ומשפחה שאינם פנויים בשעות היום. כמו כן, למרבית האנשים הבוגרים עדיף לבחור קורסים קטנים ואינטימיים, עם תוכנית לימודים מעשירה וגמישה המספקת את כל התכנים הנחוצים. זאת, לצד מסגרת המעניקה ליווי ויחס אישי לכל תלמיד, וסביבה תומכת ונעימה שאיננה מלחיצה.

לימודי בגרות מסובסדים  

חשוב לדעת כי קיימים לא מעט גורמים ציבוריים וממשלתיים המעוניינים לסייע לאוכלוסיות בוגרות להשלים את בגרויות, ובכך להגדיל את אפשרויותיהן להשתלבות בשוק התעסוקה ולשפר את מצבן הכלכלי. כפועל יוצא מכך, ישנם קורסי בגרות למבוגרים המסובסדים על ידי גורמים אלו, וניתן ליהנות מלימודים במחיר מוזל או עם מלגות. כמו כן, יש לציין כי חיילים משוחררים יכולים להשתמש בכספי הפיקדון ללימודי הכנה לבגרות.

 

צרו קשר

"אמור לי ואשכח, למד אותי ואזכור, שתף אותי ואלמד." ב. פרנקלין -
גם המסע הכי ארוך מתחיל בצעד אחד קטן- ביחד נעבור את הבגרות במתמטיקה