דף הבית / מידע שימושי / המדריך לבחינת בגרות במתמטיקה

המדריך לבחינת בגרות במתמטיקה

מרגישים אבודים ולא מבינים איך להתחיל ללמוד? ההורים לוחצים עליכם להוציא ציון גבוה ואתם לא יודעים איך לעשות זאת? ובכן, אתם לא לבד, המדריך לבחינת בגרות במתמטיקה יעניק לכם את כל המידע בנושא ויכוון אתכם כיצד לפעול. לא משנה אם אתם לומדים לבגרות של 3, 4, או 5 יחידות. יש כמה נקודות שחשוב להבין לפני שמתחילים ללמוד.

חשיבות הבגרות

קודם כל חשוב להבין שבגרות במתמטיקה היא אחת הבגרויות החשובות לעתיד שלנו. מדובר באחד מכרטיסי הכניסה החשובים ביותר בעת קבלה למוסד להשכלה גבוהה. בעתיד כשנרצה להתקבל לאוניברסיטה אחת השאלות הנפוצות לתנאי הקבלה היא הציון בבגרות במתמטיקה. ברגע שנבין את החשיבות העצומה של בגרות זו, נבין גם שאנחנו צריכים להשקיע את מירב המאמצים על מנת לקבל ציון גבוה.

איך מצליחים להוציא ציון גבוה?

כדי להוציא ציון גבוה אנחנו צריכים להבין איך אנחנו לומדים למבחן בצורה נכונה ומה הטכניקה שעל פיה נעבוד בעת המבחן.

בזמן למידה למבחן:

ציון גבוה במתמטיקה לא יגיע אם לא נתאמץ ונתרגל הרבה, במיוחד לא במקצוע הזה. מתמטיקה הוא מקצוע שדורש תרגול וכמה שיותר כדי להעלות את הסיכויים שלנו לציון גבוה. יש הרבה תלמידים שחושבים שאם הם פתרו תרגיל מכל סוג זה מספיק כי הם יודעים לפתור ויש להם ביטחון עצמי שהם יצליחו. אבל זה לא כך בהכרח, מתמטיקה הוא אחד המקצועות היחידים שתרגול מסיבי ומרובה יניב תוצאות. אז איך לומדים? תחילה, עלינו להכין לוז ללמידה לפי נושאים. נפרוס את הימים שיש לנו ללמידת כל החומר ובהתאם לכך נקבע כמה זמן אנחנו לומדים לכל נושא. נתחיל ללמוד את החוקים של נושא מסוים ולאחר מכן נתרגל את כל התרגילים מהחוברת של הכיתה. לאחר שסיימנו כל נושא נעבור לתרגול מבחנים ונתרגל את כל המבחנים לדוגמא שיש לנו. כך נצליח לתרגל הרבה והסיכוי להצלחה במבחן יהיה גבוה.

בעת המבחן:

שאנחנו מתחילים את המבחן רצוי שיהיה לידנו בקבוק מים ומשהו קטן לאכול. מאוד חשוב לשתות ולאכול בזמן המבחן כדי שנישאר מרוכזים. כשתקבלו את המבחן תעברו עליו בריפרוף ותבחנו טוב איזה שאלות יש לכם בבחירה ורק אלו שאתם יודעים שאתם חזקים בהם, תפתרו. כל שאלה שיש לכם תפתרו לפי השלבים בצורה רגועה ונינוחה ותציינו כל פעולה של התרגיל על מנת שהבוחן יראה את הדרך שלכם. במידה וטעיתם בתשובה תמיד יש אפשרות לקבל נקודות על חלק מהדרך, אם היא נכונה כמובן. אם אתם לא מצליחים לפתור שאלה וניסיתם כבר בפעם השניה לפתור, אל תבזבזו את הזמן ותמשיכו קדימה. יכול להיות שתמשיכו לפתור את כל המבחן וזה יעזור לכם לצאת מהלחץ וכשתחזרו למבחן הוא יעבור יותר בקלות. תנסו להישאר רגועים במבחן, תשתמשו בדף הנוסחאות והמחשבון בעת הצורך. במידה ואין לכם מבחנים לתרגל מהם, תוכלו למצוא ברשת אתרים רבים שיעניקו לכם מבחנים שונים לתרגול.

מורה פרטי ובתי ספר להשלמת בגרויות – מועיל וכדאי או יקר ובזבוז זמן?

קודם כל תלוי אם אנחנו עדיין תלמידים בתיכון או שסיימנו את התיכון לפני כמה שנים. מורה פרטי מתאים לשני המצבים אך עדיין צריך לבדוק אם יש צורך בכך. מצד אחד, מורה פרטי זאת אכן הוצאה יקרה מאוד, אבל אם מדובר בתלמיד תיכון שלא מצליח להבין את הטכניקה וההיגיון שעומד מאחורי תרגילים מסוימים, הוא לא יצליח לקבל ציון גבוה אם לא ידריכו אותו ויסבירו לו את החוקיות מאחורי התרגילים. המורה הפרטי ישב עם התלמיד מספר שיעורים שבו יסביר לו את הטכניקה של התרגילים ויתרגל איתו כמה תרגילים ממבחנים, מכאן התלמיד צריך לקחת את המידע שהמורה העניק לו ולהתחיל לתרגל את כל המבחנים שיש ברשותו עד שהוא ירגיש שהוא מוכן. מעבר לכך, אם מדובר בתלמיד לשעבר שסיים את התיכון לפני מספר שנים סביר להניח כי הוא לא זוכר את החומר והוא חייב להתחיל מאפס. הוא יכול לבחור מבין שתי דרכים:  מורה פרטי או בית ספר להשלמת בגרויות, כל אחד מהם יכול לעזור לו בהכוונה אך כמובן שהוא יחליט לבחור במה שיותר מתאים לו. אם הוא לא מסוגל ללמוד בכיתה וחייב שישבו איתו אחד על אחד הוא יפנה למורה פרטי. בשיעור פרטי הוא יקבל יותר חומר בקצת זמן והלמידה תהיה יותר מרוכזת ואינטנסיבית. אם הוא משתעמם ללמוד לבד ומעדיף ללמוד בכיתה עם עוד אנשים כדי להרגיש שהוא במסגרת הוא יפנה לבית ספר להשלמת בגרויות. מדובר בקורס של כמה חודשים בהתאם לבגרות, הקורס כולל לימודים  בכיתה, תירגולים ומבחני סימולציה. כלומר, כל אחד יכול ללמוד ולסיים בגרות היות וישנם מסלולים שונים שמתאימים את עצמם לאופי התלמידים.

איך בוחרים מורה או בית ספר מקצועי?

יש כמה פרמטרים שחשוב לבחון על פיהם:

- שיטת לימוד: לבדוק עם המורה או הבית ספר מהי שיטת הלימוד שלהם. שיסבירו לנו בטלפון או אפילו יתנו דוגמא לדרך שבה הם מלמדים את אחד הנושאים. אנחנו צריכים לבדוק אם הם מלמדים אותנו טכניקה וגם מראים לנו דוגמאות של תרגילים, כלומר צריך לוודא שהלמידה תהיה יסודית.

- מקום מגורים וזמינות: חשוב שנוודא שהמורה או הביה"ס ממוקמים באיזור שלנו. בנוסף צריך לוודא עם המורה את הזמינות שלו או את שעות הלימוד בבית הספר. מעבר לכך, חשוב שנבדוק כי הזמנים מתאימים לנו ללמידה.

- ניסיון: לא פחות חשוב לבדוק את הניסיון שלהם. אם יש לנו המלצות מחברים או משפחה זה מאוד יכול לעזור בקבלת ההחלטה, בכל אופן מומלץ לוודא עם המורה או הביה"ס על הניסיון הקודם שלהם ובמה הם מתמחים.

- מחיר: חלק גדול בהחלטה שלנו הוא המחיר. אנחנו לעיתים בוחרים את ההחלטות שלנו אך ורק על סמך מחיר. מצד אחד, הוא פרמטר שחשוב לקחת בחשבון ומצד שני, כדאי לבדוק את כל הפרטרים יחד ולא לתת משקל רב יותר למחיר מהסיבה שלפעמים כדאי להתפשר במחיר אם איכות הלמידה שווה את זה.

 

מאת מעיין זוהר  

 

 

 

 

צרו קשר

"אמור לי ואשכח, למד אותי ואזכור, שתף אותי ואלמד." ב. פרנקלין -
גם המסע הכי ארוך מתחיל בצעד אחד קטן- ביחד נעבור את הבגרות במתמטיקה