דף הבית / מידע שימושי / בחינות במתמטיקה - כל מה שרציתם לדעת

בחינות במתמטיקה – כל מה שרציתם לדעת

בחינת מתמטיקה משולבת

מדובר בבחינה בחטיבת הביניים אשר מיועדת לכיתות ז' - ט'. מתמטיקה משולבת היא תוכנית חדשה ללימודים המשלבים נושאי מתמטיקה שונים. תחום המספרי – נועד ליצור חשיבה כמותית ולהרחיב את הידע בחישוב המספרים. תחום האלגברי – עוסק בנושאים של הכללה, השתנות ואלגוריתמים. תחום הגיאומטרי – מפתח את החשיבה הצורתית והחזותית. הלימודים מתרכזים בכמה עקרונות חשובים: הגדרת מושגים, פיתרון בעיות וניסיון להתמודד איתם בבית. בכיתה ז' הספר מכיל 32 יחידות ומתחלק ל3 כרכים, כרך ראשון מכיל 10 יח', כרך שני מכיל 11 יח' וכרך שלישי מכיל 11 יח'. בכיתה ח' הרמה כבר עולה ויש 2 כרכים כאשר בכרך הראשון יש 36 יח' ובכרך השני יש 34 יח'. בכיתה ט' ישנם שני כרכים, הכרך הראשון מכיל 29 יח' והכרך השני מכיל 27 יח'. כל ספר עוסק באותם נושאים, בדרך כלל הספרים הראשונים הם יותר מורחבים והספרים הבאים יותר מצומצמים.

בחינת מפמ"ר

מבחני מפמ"ר הם מבחנים מסכמים לסוף שנת הלימודים, אך בהמלצת משרד החינוך, רצוי כי המבחן לא יהיה בנוסף למבחנים קודמים אלא יחליף מבחן בית ספרי כדי להקל על התלמידים. מבחנים אלו מיועדים לכיתות ז' – ט', למשל בכיתה ז', המבחן כולל נושאים שונים כגון: מהתחום המספרי – סדר פעולות חשבון ומערכת צירים. מהתחום האלגברי – הכללה, משתנים ביטויים אלגברים, משוואות, שאלות מילוליות ופונקציות. מהתחום הגיאומטרי - שטח והיקף של צורות גיאומטריות, תיבות וקוביות, זוויות ותכונות הצורות. משנה לשנה הנושאים דומים אך רמת הקושי עולה.

לדוגמא, הסרטון הבא מציג לנו מבחן מפמ"ר משנת 2012. הסרטון מציג מספר שאלות ומסביר את פתרונן. הסרטון באורך של חצי שעה.

https://www.youtube.com/watch?v=p4nEvezpVfs

בחינת בגרות

בחינת בגרות הינה בחינה ארצית שתלמידי תיכון מבצעים במועד חורף או במועד קיץ בסוף תקופת הלימודים. המטרה היא לעבור את המבחנים ולבסוף לקבל תעודת בגרות מלאה. תעודת בגרות זו היא תנאי ראשוני לקבלה ללימודים להשכלה גבוהה, לכן ישנה חשיבות רבה להצלחה בהן. בחינות הבגרות מתחלקות למקצועות חובה שכל תלמידי הארץ חייבים לעבור ומקצועות בחירה שהתלמיד בוחר מתוך מגוון מגמות שונות שהתיכון מציע לו. מהלך הבחינה מתבצע על ידי פיקוחם של הבודקים ולבסוף מורים ומעריכים בודקים את הבחינה בהתאם למדיניות של הבדיקה וההדרכה שעברו לפני כן.

 

בגרות במתמטיקה שאלון 803

מדובר בשאלון האחרון לבגרות של 3 יחידות מתוך 3 שאלונים (801,802,803) אשר מהווה 40% מהציון הסופי של הבגרות. שאלון זה כולל שש שאלות בנושאים: גיאומטריה אנליטית, בעיות מילוליות, חשבון דפרנציאלי, חשבון אינטגרלי ובעיות של ערך קיצון. על התלמיד ללמוד את כל הנושאים אך יש לו אפשרות בחירה, מתוך שש שאלות הוא חייב לענות על ארבע שאלות. למשל, גיאומטריה אנליטית מורכבת מתרגילים שונים כמו משיק למעגל או משולש, חשבון דפרנציאלי כולל תרגילים כמו פונקציה רציונלית, בעיות ערך קיצון מרכיבות תרגילים של פונקצית שורש. בעיות מילוליות כוללות תרגילים בנושאים של בעיות קניה ומכירה, מחירים באחוזים בעליה או בירידה, בעיות תנועה, בעיות עם פרמטרים, בעיות גיאומטריה במישור ובמרחב ועוד.

לדוגמא, הסרטון הבא מציג לנו מבחן בגרות לשאלון 803 משנת 2012. הסרטון מציג מספר שאלות ומסביר את פתרונן. הסרטון באורך של כשעה.

https://www.youtube.com/watch?v=LFluoouGbxM

בגרות במתמטיקה שאלון 804

מדובר בשאלון ראשון לבגרות של 4 יחידות מתוך שני שאלונים (804,805). שאלון זה כולל שמונה שאלות ועלינו לענות אך ורק על חמש. השאלות כוללות נושאים כגון: בעיות, הסתברות, הנדסה, אנליטית, חשבון דיפרנציאלי, אינטגרלי וטריגונומטריה. כל שאלה מורכבת ממספר סעיפים ויש לנו אפשרויות בחירה שונות. למשל, הפרק הראשון מרכיב שלושה סעיפים בנושאים: שאלות מילוליות, גיאומטריה אנליטית והסתברות – עלינו לבחור שני סעיפים שאנחנו חזקים בנושאים שלהם ורק עליהם לענות. הפרק השני מרכיב שני סעיפים בנושאים: גיאומטריה במישור וטריגונומטריה במישור – עלינו לבחור סעיף אחד שאנחנו בטוחים לגביו ורק עליו לענות. הפרק השלישי מרכיב שלושה סעיפים בנושאים: חקירת פונקציות ונגזרות, שטחים ואינטגרלים, ובעיות קיצון. מתוך שלושת הסעיפים עלינו לבחור רק שני סעיפים שאנחנו בקיאים לגביהם ורק עליהם לענות.

לדוגמא, הסרטון הבא מציג לנו מבחן בגרות לשאלון 804 משנת 2014. הסרטון מעניק לנו הסבר לתשובה על השאלה מהמבחן ומסביר לנו את פתרונה. הסרטון באורך של 12 דק'.

 https://www.youtube.com/watch?v=a87fzvxiqaQ

מאמר מאת מעיין זוהר  

צרו קשר

"אמור לי ואשכח, למד אותי ואזכור, שתף אותי ואלמד." ב. פרנקלין -
גם המסע הכי ארוך מתחיל בצעד אחד קטן- ביחד נעבור את הבגרות במתמטיקה