דף הבית / מידע שימושי / הוראת מתמטיקה - למי זה מתאים ומה הדרישות

הוראת מתמטיקה - למי זה מתאים ומה הדרישות?

מקצוע המתמטיקה הינו לא רק מקצוע ליבה חשוב ביותר אלא גם מקצוע בעל חשיבות לחייו של כל תלמיד ותלמיד. מקצוע המתמטיקה הינו חיוני לא רק לתלמידים הרואים במתמטיקה את ייעודם בחיים אלא גם עבור כל מי שרוצה קריירה בתחומי המדע או הטכנולוגיה. אם אתם רואים את עצמכם בעתיד כמורים, כדאי לכם בהחלט להביא בחשבון את האפשרות להשתלב בתחום הוראת מתמטיקה. אך לפני שתרשמו למכללה אקדמית להוראה, עליכם להבין למי זה מתאים וגם – מהן הדרישות.

גישה למתמטיקה - חובה

אין ספק כי הוראת מתמטיקה לא תתאים למי שלא מרגיש בנוח עם מספרים וחישובים. מי שאין לו חשיבה מתמטית, בדרך כלל לא יצלח בתור מורה בתחום כמו הוראת מתמטיקה, אולם יש חריגים. ישנם כאלה שבשלב מוקדם בחיים לא הראו ניצוצות מתמטיים אולם בהמשך הדרך גילו את החיבה לתחום ואף השלימו בהצלחה לימודים גבוהים במתמטיקה ומדע.

מבחינה פורמלית, על מנת להתקבל לחוג למתמטיקה במכללה אקדמית להוראה יש צורך בבגרות במתמטיקה. רמת הבגרות והציונים תלויים בשכבת הגיל המיועדת. מי שמעונין ומי שמעוניינת להשתלב בהוראה בבית הספר היסודי צריכים להיות בעלי בגרות ברמה של 3 יחידות או יותר. כאשר רוצים להשתלב בהוראת המתמטיקה לגילאים בוגרים יותר, דהיינו לבתי הספר התיכוניים, רמה של 4 או 5 יחידות לימוד נדרשת ולא פחות.

הוראה בתחום זה מתאימה לאנשים דייקנים, שאוהבים סדר, בהירות וודאות. המקצוע מתאים מאוד לאנשים שרוצים להקנות יכולת חשיבה וארגון, מלבד הטכניקה לפתרון תרגילים, משוואות ובעיות. ההכשרה להוראה לבתי הספר היסודיים כוללת היבטים פדגוגיים נרחבים, היכרות עם תפיסות מתמטיות וגיאומטריות, היכרות עם אמצעי המחשה ושיטות לימוד חדשניות, נושאים בחשבון, שימוש בתבניות וגרפים. סטודנטים להוראה לבתי הספר התיכוניים יכירו נושאים במתמטיקה מתקדמת, יעסקו בהוכחות ואקסיומות, מספרים טבעיים ורציונליים, לוגיקה, הסתברות, פונקציות, סטטיסטיקה, אלגברה ליניארית ונושאים נוספים.

הסבה להוראה ולימודי מתמטיקה

ישנם מקצועות אקדמאיים שבהם ישנה אוריינטציה מתמטית ברורה. מקצועות מדעיים, טכנולוגיים, פיזיקה, סטטיסטיקה, הנדסה – בוגרים בעלי תואר בתחום זה יכולים להתאים מאוד להשתלבות במקצוע ההוראה בכלל וכמובן הוראת מתמטיקה בפרט. אם חשיבה מדעית היא טבעית עבורכם, אם אתם רואים את הייעוד שלכם בקידום תלמידים כך שיובילו את דור העתיד במדע ובטכנולוגיה, תוכלו לתת להם את הבסיס המתמטי החיוני כל כך.

עבור אקדמאים, מהנדסים, הנדסאים ובעלי תארים במתמטיקה, סטטיסטיקה וכיוצא באלה, ישנו מסלול להסבה להוראה. מקצוע ההוראה מתאים מאוד גם כקריירה שניה, לאנשים שרוצים לשנות מסלול בחיים. אגב, חשוב לציין כי ישנם בוגרי תיכון שמבקשים להשלים או לשפר בגרויות ומגלים לפתע את היופי שבמתמטיקה. מסתבר כי יש גם מורים כאלה, שבעבר לא נחשבו לתלמידים הכי מבריקים אך באמצעות משמעת, רצון ובשלות שהגיעו בשלב מאוחר יותר בחיים הפכו למורים מעולים, מהשורה הראשונה.

מורה למתמטיקה הוא מורה לחיים

מועמדים להכשרה להוראה נדרשים לא רק לידע מוקדם במתמטיקה. חשוב מאוד שתהייה גישה לאנשים, סקרנות טבעית ורצון להשקיע. נדרשת בגרות מלאה, כאשר בעלי ממוצע טוב אינם חייבים להציג ציון בבחינה הפסיכומטרית. אם ברורה לכם החשיבות של המתמטיקה בעידן המודרני, אם ברור לכם כי זהו תנאי חשוב למגוון רחב של מקצועות יוקרתיים ומורה טובה מקנה לתלמידיו נקודת פתיחה מעולה לחיים, הצטרפו גם אתם למסלול ההכשרה להוראה בתחום זה. במהלך המסלול תשתתפו בסדנאות ותעברו גם הכשרה מעשית, כלומר סטאז' בהוראת המקצוע בבית ספר יסודי או בבית ספר על יסודי, בהתאם למסלול שבו בחרתם. 

צרו קשר

"אמור לי ואשכח, למד אותי ואזכור, שתף אותי ואלמד." ב. פרנקלין -
גם המסע הכי ארוך מתחיל בצעד אחד קטן- ביחד נעבור את הבגרות במתמטיקה